تاریخچه جوشکاری دستی قوس برقی

جوشکاری دستی قوس برقی (M.M.A.W)

قوس برقی در سال ١٨٠١ توسط سر هامفری دیوی کشف شد ولی استفاده از ان در اتصال فلزات به یکدیگر هشتاد سال بعد از این کشف یعنی در سال ١٨٨١ اتفاق افتاد. فردی بنام “اگوست دی مری تنز” در این سال توانست با استفاده از قوس برقی و الکترود زغالی صفحات نگهدارنده انباره باطری را بهم متصل نماید. بعد از ان یک روسی بنام (( نیکولاس دی بارنادوس )) با یک میله کربنی که دسته ای عایق داشت توانست قطعاتی را بهم جوش دهد. وی در سال ١٨٨٧ اختراع خود را در انگلستان به ثبت رساند. این قدیمی ترین اختراع به ثبت رسیده در عرصه جوشکاری دستی قوسی برقی می باشد. فرایند جوشکاری با الکترود کربنی در سالهای ١٨٨٠ و ١٨٩٠ در اروپا و امریکا رواج داشت ولی استفاده از ولتاژ زیاد ( ١٠٠ تا ٣٠٠ ولت ) و امپر زیاد (۶٠٠ تا ١٠٠٠ امپر) در این فرایند و فلز جوش حاصله که به علت ناخالصی های کربنی شکننده بود همه باعث می شد این فرایند با اقبال صنعت مواجه نشود.
جهش از این مرحله به مرحله فرایند جوشکاری با الکترود فلزی در سال ١٨٨٩ صورت گرفت. در این سال یک محقق روس بنام ان.جی.اسلاویانوف و یک امریکایی بنام چارلز کافین ( این شخص بعدها بنیانگذار شرکت جنرال الکتریک شد) هرکدام جداگانه توانستند روش استفاده از الکترود فلزی در جوشکاری با قوس برقی را ابداع نمایند.
در اغاز قرن بیستم، جوشکاری دستی با قوس برقی مورد قبول صنعت واقع شد هر چند که ایرادهای زیادی در بر داشت و مثلا از مفتول لخت که دارای روکش نازکی از اکسید اهن که ماحصل زنگ خوردگی طبیعی و یا به خاطر پاشیدن عمدی اب بر روی کلاف های مفتول قبل از کشیده شدن نهائی بود استفاده می شد و گاهی این مفتول لخت با اب اهک اغشته می شد تا در هر دو وضعیت بتواند ثبات قوس برقی را بهتر فراهم اورد. اقای “اسکار کجل برگ” سوئدی را باید پدر الکترودهای روکش دار مدرن شناخت وی نخستین شخصی بود که مخلوطی از مواد معدنی و الی را به منظور کنترل قوس برقی و خصوصیات مورد نظر از فلز جوش حاصله با موفقیت به کاربرد. وی اختراع خودرا در سال ١٩٠٧ به ثبت رساند. ماشین های جوشکاری با فعالیت های فوق الذکر به روند تکاملی خود ادامه می دادند. در سالهای ١٨٨٠ مجموعه ای از باطری شارژ شده به عنوان منبع نیرو در ماشین های جوشکاری بکار گرفته شد. تا اینکه در سال ١٩٠٧ نخستین ژنراتور جوشکاری به بازار امریکا عرضه شد

درباره eshiraz

شرکت صنایع جوشکاری و تولید الکترود (الکترود شیراز) در سال 1355 تاسیس گردید این شرکت یکی از شرکت های وابسته به شرکت ساختمان و نصب صنایع پتروشیمی (ECC) و شرکت طراحی و مهندسی صنایع پتروشیمی (PIDEC) میباشد که با به دست اوردن فناوری تولید انواع الکترود های جوشکاری مورد مصرف در صنایع نفت- گاز- پتروشیمی- صنایع دریایی- صنایع سنگین- اسکلت های فلزی- مخازن تحت فشارو... با استفاده از ماشین الات و تجهیزات ازمایشگاهی و فرمول کلیه مخصولات خریداری شده از شرکت ESAB سوئد با رعایت استانداردهای بین المللی از لحاظ کیفیت محصول و بسته بندی با ظرفیت سالانه 10000تن را دارا میباشد. این شرکت با دریافت گواهینامه سیستم تنظیم (2000) ISO9001 از موئسسه DQS المان و گواهینامه های فنی محصول از موئسسه های استاندارد ایران DNV نروز LIods Register انگلستان در جهت بهبود کیفیت و نیاز های مشتریان خود را ملزم به اهدافی همچون جلب رضایت مشتریان و حضور بهتر در بازارهای داخلی و خارجی نموده است در نهایت برای رسیدن هرچه سریعتر به جامعه ای مستقل و خودکفا از ایزد منان یاری می طلبیم. کارخانه الکترود شیراز در لیست خرید (vendor list) شرکت های نفت-گاز-پتروشیمی و ... می باشد و لذا در همین جهت دارای تاییدیه های این مراکز نیز میباشد. کارخانه الکترود شیراز در ابتدا با نام تجاری ایساب (ESAB) تحت نظارت شرکت ایساب سوئد و ملقب به الکترود ایساب شیراز شروع به کار کرد و در سال 1383 در راستای ملی سازی شرکت ها این گارخانه به اسم الکترود شیراز (WIEM : WELDING INDUSTRIES AND ELECTRODE MANUFACTORING) تغییر نام داد. کلیه اجناس این کارخانه همراه با سرتیفیکیت عرضه میگردد و این شرکت دارای برگه تاییدیه استاندارد اجباری نیز می باشد. کارخانه الکترود شیراز از سال 2005 تاکنون دارای رتبه بندی اسیا می باشد. فروشگاه و نمایشگاه مرکزی این کارخانه در شهر تهران میدان حسن اباد پاساز ابزار و یراق پلاک 156 واقع شده است که توسط جناب اقای غلامرضا کاتبی مدیریت میگردد.